در آینده پیش‌بینی سرطان سینه با دقت بالاتر انجام میشود

خلاصه:

کارسینومای داکتال در جا (‏یا Ductal carcinoma in situ -DCIS)‏ یک وضعیت پیش تهاجمی از سرطان است که در آن سلول‌های غیر طبیعی همگی در داخل پوشش مجاری شیر در پستان قرار دارند اما ممکن است این پتانسیل را داشته باشند که در بافت اطراف گسترش یابند. در بریتانیا، سالانه حدود ۶۹۰۰ زن مبتلا به DCIS تشخیص داده می‌شوند. این بیماری به دلیل ماموگرافی که بخشی از فرآیند غربالگری سرطان پستان در بریتانیا را تشکیل می‌دهد، بیشتر و بیشتر تشخیص داده می‌شود. در بسیاری از موارد، افراد مبتلا به DCIS ترجیح می‌دهند که یا بخشی از پستان خود را به روش جراحی خارج کنند و یا تمام سینه خود را به روش پرتو درمانی بسپارند.
گاهی اوقات انتخاب جراحی برای شرایطی که امکان پیشرفت به سمت سرطان پستان تهاجمی را داشته باشد، کار دشواری است. اگر چه این عمل سلول‌های آسیب‌دیده را از بین می‌برد اما چنین عمل جراحی تهاجمی همچنین می‌تواند تاثیر روانی بر افرادی داشته باشد که انتخاب می‌کنند آن را داشته باشند.
پس چه می‌شود اگر ما بتوانیم راهی پیدا کنیم که مردم مجبور نشوند تحت درمان غیر ضروری قرار گیرند با پیش‌بینی این که آیا DCIS یک فرد به سرطان مهاجم سینه پیشرفت خواهد کرد؟
………………………………………………………………
شرح:

کارسینومای DCIS به خودی خود سرطان نیست، و تا زمانی که در مجاری پستان باقی بماند، خطرناک نیست. اون پخش نمی‌شه، اسیبی هم نمی‌رسونه. اما ما می‌توانیم از همان ابتدا ببینیم که چگونه تشخیص سرطان و درمان غیر ضروری بر بیماران مبتلا به DCIS، سلامت روانی آن‌ها و کیفیت زندگی آن‌ها تاثیر گذاشته‌است.
آیا چیزی در داخل ضایعات DCIS وجود دارد که بتواند پیش‌بینی کند چه کسی به پیشرفت تهاجمی سرطان سینه ادامه خواهد داد؟
پاسخ‌ها نه تنها در خود ضایعات، بلکه در بافت‌های اطراف نیز نهفته بودند.
ناحیه‌ای از سینه را که معمولا نادیده گرفته می‌شود ، سلول‌های چربی (‏آدیپوسیت)‏که مجاری پستان را احاطه کرده‌اند. بافت چربی جز اصلی پستان است. و بافت چربی تنها یک اندام ذخیره نیست بلکه وظایف زیادی از جمله وظایف هورمونی و عملکردی در سیستم ایمنی دارد.

دو عامل کلیدی پیشروی DCIS به سمت سرطان سینه را شناسایی شد:
– اندازه سلول‌های چربی اطراف و
– بیان یک پروتئین به نام COX – ۲

نتایج نشان داد که اگر بیماران دارای سلول‌های چربی کوچک همراه با سطوح پایین COX – ۲ بودند، خطر ابتلا به سرطان پستان در آن‌ها بسیار کم تر است.

افرادی که سطح بالایی از COX – ۲ و سلول‌های چربی بزرگ‌تر داشتند، حدود ۲۸ % شانس ابتلا به سرطان پستان تهاجمی را داشتند.

 

روز های پنج شنبه هر هفته، یکی از جدیدترین اخبار علمی مربوط به علم سرطان و پزشکی ارائه خواهد شد.